Odev Gorka

 
 
 
slide_01.jpg slide_02.jpg
 
 
 
 

Odev Gorka

Obľubujete pohyb v zalesnených horských terénoch alebo rozmýšľate aké spoľahlivé, trvanlivé oblečenie si zadovážiť pre pohyb v prírode?  
Naša firma prináša na slovenský trh odev Gorka, zatiaľ iby v jednom typovom prevedení, ale predpokladáme v budúcnosti ich sortiment rozšírovať.

Čo sú presne odevy typu Gorka?

Ak máte záujem bližšie oboznámiť s históriou vzniku a vývoja odevov Gorka, pozrite si celý článok.

JAZOLA

Odevy Gorka sa zvyčajne skladajú zo súpravy blúzy a nohavíc, sú  vyrobené z prírodného plátna.
Zaujímavá je história vzniku týchto kompletov.
Jedna legenda hovorí, že Gorka bola šitá ako odev pre lesníkov a geológov v ére konštrukčných tímov BAM-u. Vojakov odev zaujal a po jednoduchej úprave Gorku zaviedli do armády.
Podľa ďalšej verzie boli špeciálne navrhnuté pre horskú pechotu ako náhrada za obyčajnú poľnú uniformu – neodolnú vetru a ľahko premačateľnú.
Ešte jedna verzia vzniku tohto typu poľného oblečenia patrí odborníkovi na históriu ruských a zahraničných vojenských uniforiem Evgeniju Stepanovovi. On verí, že dnešná Gorka pochádza z blúzy Waffen-SS, skopírovanej po vojne jednou z miestnych sovietskych firiem po vykonaní niekoľkých úprav.

Odlišnosť Gorky od od poľnej uniformy nie je len v tvare, ale aj v tkaninách, z ktorých sa vyrábajú.
Prvopočiatočný prototyp bol vyvinutý holanďanmi. Pomenovali túto tkaninu „covers“ - plátno. Tento materiál bol navrhnutý pre použitie v námorníctve a mal tak čo najmenej absorbovať vodu, okrem toho mala byť vetruodolná a vysoké požiadavky sa kládli aj na trvanlivosť tkaniny.
Na výrobu tkanín je použitá špeciálna technika výroby(silno krútená priadza).
V dôsledku toho sa dosiahol efekt – pri zmoknutí spojenie medzi vláknami bavlny sa oslabuje a krútená priadza sa rozkrúca a objem sa nezväčšuje. Pritom dochádza k tzv. samonasávaniu tkaniva pri zvýšení hustoty(tkanina akoby stvrdla), v dôsledku tohto procesu nedochádza k prepušťaniu vody tkaninou.
Mnohí oprávnene veria, že používanie tkanín so 100% bavlny je archaizmus - naozaj, teraz je trh zaplnený nedrahýni  a vysoko kvalitnými syntetickými materiálmi, ktorých vlastnosti nie sú nižšie ako prírodné, často ich prekonávajú. Prvé Gorky vyrobené výhradne z plátna, nezaobišli sa bez nedostatkov.
Avšak, výrobcovia nestáli na mieste a horské odevy sú teraz vyrábané nanášaním zmesových tkanív. Tento model je založený na 100% stanové bavlnené plátno s nanášaním zmesových tkanív-51% bavlna a 49% polyester. Takáto kombinácia umožňuje zbaviť radu vrodených chýb spojených s prírodnými tkaninami a zároveň zvyšuje pevnosť výrobku.
Odevy Gorka oproti ostatným podobným odevom na boj alebo všeobecne na pohyb v horskom teréne disponujú nasledujúcimi vlastnosťami:
- sú odolné vetru
- majú vynikajúce maskovacie vlastnosti v podmienkach lesno-horského terénu
- zabraňujú pôsobeniu prudkých teplotných výkyvov na telo
- udržiavajú optimálnu teplotu tela
- sú z prírodných materiálov, ktoré sa vyznačujú vysokou trvanlivosťou
- ich ošetrovanie je veľmi jednoduché.

________________________________________________________________________________________________________

 
 
 
Odprorúčané produkty